ژئومتالورژی، طراحی و بهینه ‎سازی فرایند


تمرکز این شرکت بر محوریت ژئومتالورژی در طراحی معادن و کارخانجات فراوری مواد معدنی و متالورژی استخراجی است. ژئومتالورژی شاخه جدیدی از مهندسی منابع زمین است. این رشته ترکیبی از علوم زمین‌شناسی، زمین‌شناسی برای فرایند، مهندسی استخراج معدن، کانی‌شناسیِ فرایند، فراوری مواد معدنی و متالورژی استخراجی است. تاکنون این تخصص‌ها مانند جزیره‌های جدا از هم فعالیت می‌کردند. متخصصان زمین‌شناسی و یا اکتشاف که یک ذخیره معدنی را تعریف می‌کردند تصوری از فرایندهای فراوری نداشتند و بالعکس متالوژیست‌ها نیز تصوری از فرایندهای بالادستی نداشتند.

جدا بودن این شاخه‌ها در بسیاری موارد باعث طراحی خطوط و در کل چرخه معدن‌کاری با بهره‌وری پایین بوده است. این مساله با گذشت زمان، پیچیده‌تر شدن و کم شدن عیار ذخایر معدنی استخراج شده بیشتر به چشم آمده و ضرورت به کارگیری یک ابزار جدید برای طراحی و برنامه‌ریزی استخراج، فراوری و تولید محصول نهایی از ذخایر معدنی را نشان می‌دهد.

(در مورد ژئومتالورژی بیشتر بدانید)

توسعه و طراحی فرایند

خدمات مهندسی در حوزه فرایند در این شرکت در دو قسمت توسعه فرایند و طراحی فرایند انجام می‌شود. در حوزه طراحی فرایند، این شرکت و اعضای آن با داشتن سوابق درخشان در زمینه توسعه روش‌های فراوری کانسارهای پیچیده و چند محصولی و با تکیه بر آزمایشگاه‌های اختصاصی و طرف قرارداد خود قادر به ارایه خدمات توسعه فرایند برای ذخایریست که به دلایل مختلف مانند پیچیدگی کانسنگ، فراوری آن امکان‌پذیر نبوده و یا با شرایط بد بهره‌وری و یا بازدهی اقتصادی پایین فعالیت می‌کنند، هستند. همچنین در واحد مهندسی این شرکت طراحی فرایند و تولید اسناد مهندسی در سطوح مهندسی مفهومی، پایه و تفضیلی و در رسته‌های مختلف مهندسی شامل فرایند، سازه، مکانیک، برق، ابزاربندی، پایپینگ و پمپینگ منطبق با استانداردها و آیین نامه‌های به روز انجام می‌شود.

(در مورد سوابق شرکت در توسعه فرایند بیشتر بدانید)

بهینه‌سازی فرایند

متاسفانه کارخانجات و فرایندهای فراوری مواد معدنی و متالوژی استخراجی فراوانی در کشور و همچنین سایر نقاط جهان وجود دارند که طراحی و ساخت آن‌ها متناظر و متناسب با ذخیره مورد فراوری طراحی نشده و به عبارتی عمدتا توسط پیمانکاران صرف و با کپی‌برداری از سایر خطوط، اجرا شده است. در چنین شرایطی و همچنین در شرایطی که ماده معدنی تغییرات زیادی در زون‌های مختلف استخراجی دارد، بهره‌وری فرایند کاهش یافته و نیاز است جهت افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف مواد اولیه، افزایش بازیابی و کاهش هزینه تولید با توجه به مشخصات ماده معدنی بهینه‌سازی شوند.

مبنای تشخیص مشکلات خطوط فراوری مواد معدنی در این شرکت استفاده از دانش کانی‌شناسی فرایند و استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری مدرن مانند میکروسکوپ الکترونی است. همچنین، پس از تشخیص مشکلات خط با کمک کانی‌شناسی فرایند، بهینه‌سازی عملیات فرایند با تکیه بر تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه‌های این شرکت و آزمایشگاه های طرف قرارداد آن انجام می‌شود. لازم به ذکر است،مشاوره اولیه، برداشت خط و بررسی امکان‌پذیری افزایش بهره‌وری خط در حال حاضر، به صورت رایگان در این مجموعه انجام می‌شود.

(در مورد کانی‌شناسی فرایند بیش‌تر بدانید)